ASFAT, toplam değeri yaklaşık 7,7 milyar dolar olan yeni anlaşmalar için hazırlanıyor

Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı ASFAT, toplam değeri yaklaşık 7,7 milyar dolar olan yeni anlaşmalar üzerinde çalışıldığını açıkladı.

Breaking Defense’e konuşan ASFAT CEO’su ve Genel Müdürü Esad Akgün, ASFAT her ne kadar devlete ait olsa da daha çok özel bir şirket gibi yönetildiğini söyledi. Bunun ASFAT’a “herhangi bir özel şirketin esnekliğini ve Savunma Bakanı’na yalnızca silahlı kuvvetlerimize değil, müttefik ülkelere de projeler yürütme gücü verdiğini” ifade etti.

ASFAT’ın en büyük müşterisi doğal olarak Türk ordusu ancak aynı zamanda Pakistan’la da büyük gemi anlaşmaları üzerinde çalışıldığı belirtildi. Şirket, toplamda 3,2 milyar dolarlık sözleşme imzaladığını, bazılarının tamamlandığını, bazılarının ise üzerinde çalışıldığını açıkladı.

ASFAT dünya çapında çok daha fazla ve toplu olarak daha büyük anlaşmalar imzalamayı planlıyor. Akgün, şirketin “bazı NATO müttefikleri de dahil olmak üzere 30’dan fazla ülkede iş geliştirme faaliyetleri” yürüttüğünü ve herhangi bir NATO sözleşmesi imzalanmamış olmasına rağmen bazılarının gerçekleşeceğinden emin olduğunu söyledi. Firmanın Airbus ile ortak işbirliği yapması ve Türkiye’de bir A400M MRO tesisi işletmesi nedeniyle NATO ile yapılacak bu tür anlaşmaların muhtemelen uçak bakımına yönelik olacağını belirtti.

Şirket yetkilileri, şirketin Romanya ile de potansiyel anlaşmalar için pazarlık yaptığını ve Körfez’de ilerleme sağlamaya çalıştığını ifade etti. Akgün, Katar ve Suudi Arabistan Krallığı gibi Orta Doğu ülkelerinin de şirketin radarında olduğunu ve görüşmelerin sürdüğünü söyledi:

“Katar ve Suudi Arabistan ile bazı proje adaylarımız var. İstisnasız herkesten her zaman ilgi var ama henüz kesinleşmiş bir anlaşma yok”

ASFAT, Şubat 2024’te Suudi Dünya Savunma Fuarı’na ve Mart 2024’te Katar Dimdex’e katılarak bu iki ülkeyle görüşmeleri daha da ilerletmeyi planlıyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x